مرکز رشد شريف صفحه نخست

تعامل دولت و مجلس براى تقويت حمايت از نخبگان

معاون علمى و فن‌آورى رييس جمهور و رييس بنياد ملى نخبگان براى دومين بار طى دو هفته اخير در مجلس شوراى اسلامى حضور يافت و با شركت در جلسه فراكسيون حمايت از نخبگان، نوآوران و مخترعان مجلس شوراى اسلامى، برنامه هاى اين معاونت را در زمينه پشتيبانى از مخترعان و نوآوران تشريح كرد.

به گزارش خبرگزارى دانشجويان ايران(ايسنا)، دكتر نسرين سلطانخواه در اين نشست با تشريح برنامه جامع پشتيبانى از مخترعان و نوآوران در معاونت علمى و فن‌آورى رياست جمهورى و بنياد ملى نخبگان گفت: از جمله اقدامات ساختارى و زيربنايى اين معاونت در راستاى شناسايى مخترعان و فراهم كردن زمينه حمايت از آنان، راه اندازى سامانه الكترونيكى ارزيابى علمى اختراعات به منظور بررسى و تأييد علمى اختراعات با همكارى وزارتخانه هاى علوم و بهداشت بوده است.

وى افزود: عموم مخترعان داراى اختراع ثبت شده مى توانند با مراجعه به سايت اينترنتى بنياد ملى نخبگان به نشانى www.bmn.irبه اين سامانه دسترسى يافته و اطلاعات مربوط به نوآورى خود را در آن ثبت و مدارك لازم را ارئه كنند.

رييس بنياد ملى نخبگان اضافه كرد: پس از طى مراحل داورى و كارشناسى، حداكثر در مدت 45 روز نتيجه ارزيابى علمى نوآورى و تأييديه علمى آن به اطلاع مخترعان خواهد رسيد.

سلطانخواه خاطر نشان كرد: به اختراعاتى كه در اين سامانه از نظر علمى و قابليت‌هاى نوآورانه وكاربردى به تاييد برسند اعتبار پژوهش و نوآورى بنياد ملى نخبگان شامل 30 تا 300 ميليون ريال كمك بلاعوض تعلق خواهد گرفت.

وى ادامه داد: راه اندازى اين سامانه تحول قابل توجهى در بررسى و تأييد علمى اختراعات و فراهم شدن زمينه تجارى‌سازى نوآورى ها در كشور ايجاد خواهد كرد.

رييس بنياد ملى نخبگان افزود: از آغاز اجراى اين طرح در يك سال گذشته، اعتبار پژوهش و نوآورى بنياد ملى نخبگان به بيش از هزار اختراع و نوآورى به منظور تكميل و تجارى سازى آنها از طريق و با نظارت دفاتر استانى نخبگان، پارك هاى علم و فن‌آورى و صندوق حمايت از پژوهشگران پرداخت شده است.

وى افزود: حجم اعتبار پرداختى تا پايان سال 1387 بالغ بر 50 ميليارد ريال بوده است.

در اين جلسه كه نمايندگان عضو فراكسيون و جمعى از مخترعان و اعضاى هيأت مديره انجمن مخترعان نيز حضور داشتند سخنرانان ضمن تقدير از فعاليت‌هاى انجام شده، توجه بيشتر به مخترعان و رفع موانع پيشرفت ايشان و افزايش حمايت‌هاى مادى و معنوى معاونت علمى و فن‌آورى از مخترعان و نوآوران را خواستار شدند.

نمايندگان عضو فراكسيون نيز با تشكر از اقدامات و مساعدت هاى انجام شده با اشاره به لايحه حمايت از شركتهاى دانش بنيان كه در كميسيون آموزش و تحقيقات به تصويب رسيده و به زودى در صحن علنى مجلس مطرح خواهد شد اظهار داشتند با تصويب اين قانون مخترعان به خواسته خويش كه افزايش جهشى سطح حمايت‌هاى دولت از نوآوران است دست خواهند يافت.

لاله افتخارى، رئيس فراكسيون حمايت از نخبگان، نوآوران و مخترعان هم در اين نشست ضمن آرزوى توفيق براى سلطانخواه از زحمات واعظ زاده در طول تصدى مسئوليت معاونت علمى و فناورى قدردانى كرد.

گفتنى است، معاون علمى و فن‌آورى رئيس جمهور هفته سوم مهرماه جارى نيـز با حضور در كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس شوراى اسلامى برنامه هاى خود را براى گسترش و ارتقاى حمايت‌ها از علم و فن‌آورى كشور و نخبگان به اين كميسيون ارائه كرده بود