مرکز رشد شريف صفحه نخست

ساير وزارتخانه‌ها مراكز پژوهشى و آزمايشگاه در دانشگاهها تاسيس مى‌كنند

وزير علوم، تحقيقات و فناورى، گفت: توسعه در سايه پيوند، ارتباط و تعامل سازنده و موثر دانشگاه و صنعت امكان‌پذير است و تمام كشورهاى توسعه يافته به ارتباط اين دو نهاد توجه ويژه داشته‌اند.

به گزارش خبرگزارى دانشجويان ايران(ايسنا)، كامران دانشجو در ديدار رييس و اعضاى هيات رييسه دانشگاه خواجه نصير الدين طوسى، از دانشگاه و صنعت به عنوان دو نهاد كليدى جامعه در دنياى امروز نام برد و اظهار داشت: تربيت نيروى متخصص و كارآمد از يك طرف و دغدغه اشتغال به كار فارغ‌التحصيلان دانشگاه از سوى ديگر از جمله مسايلى است كه در صورت تعامل دانشگاه و صنعت به خوبى قابل حل است.

وى ارتباط سازنده و غيرشعارى دانشگاه و صنعت را مورد تاكيد قرار داد و گفت: ما اگر ارتباط پويا و ارگانيك و نه پيوند اجبارى و مكانيكى بين دانشگاه و صنعت برقرار كنيم، هر دو نهاد از ايجاد اين رابطه سود مى‌برند و پژوهش‌ها مى‌توانند تقاضا محور شده و كشور به شكوفايى و بالندگى در تمام عرصه‌ها دست مى‌يابد.

وزير علوم استفاده از توانمنديهاى دانشگاه در جهت رفع نيازهاى صنعت را در راستاى توسعه دانش محور خواند و خاطر نشان ساخت: فاصله‌اى كه امروزه بين ظرفيت‌هاى علمى كشور با نيازهاى بخش صنعت مشاهده مى‌شود بايد با تعامل و همكارى بيشتر مراكز علمى و صنعتى پر شود.

دكتر دانشجو از دانش‌آموختگان دانشگاهها به عنوان موثرترين عوامل ارتباط دانشگاه و صنعت ياد كرد و افزود: دانشگاه محل تربيت نيروى انسانى متخصص و ماهر به معناى واقعى كلمه مى‌باشد و اگر اين نيروى انسانى متخصص و متعهد بتواند فرصت بيابد و دانش و تجربه خود را در عرصه توليد و صنعت به كار گيرد موجب پيشرفت و توسعه كشور مى‌شود.

وى به آمادگى همكارى وزارتخانه‌ها جهت احداث و تجهيز آزمايشگاه‌ها و مراكز پژوهشى در دانشگاه‌ها اشاره كرد و اظهار داشت: با تعدادى از وزرا صحبت مقدماتى صورت گرفته و تفاهيم اوليه حاصل شده است تا هر وزارتخانه تعدادى مركز پژوهشى و آزمايشگاه در دانشگاه‌ها تاسيس كند تا علاوه بر انجام تحقيقات مورد نياز دستگاه‌هاى ذيربط، بستر تعامل بيشتر دانشگاه‌ها و ساير دستگاه‌ها و سازمانها فراهم آيد.

وزير علوم در ادامه تربيت كادر موثر و كارآمد براى اداره كشور را از جمله برنامه‌ها و سياست‌هاى وزارت علوم برشمرد و گفت: كشور نياز به مديرانى دارد كه نه تنها سخت كوش بوده و علم و هنر مديريت را خوب بدانند، بلكه با اصول معنوى، عدالت خواهى، مهر ورزى و محبت و دوستى و با روحيه‌اى متاثر از فرهنگ ايثار و شهادت مديريت خود را اعمال كنند.

وى از اصلاح شيوه ارتقاى اعضاى هيات علمى در آينده خبر داد و گفت: در نگاه جديد به ارتقا اعضاى هيات علمى، جهت تحقيقات و پژوهش‌ها تغيير مى‌يابد و بيشتر مقالاتى كه حاصل تحقيقات و پژوهش‌هاى تقاضا محور و بر مبناى حل يكى از مشكلات حوزه كاربردى باشد مد نظر قرار خواهد گرفت.

وزير علوم شيوه فعلى ارتقا اعضاى هيات علمى را چندان موثر در حل مشكلات حوزه كاربرد ندانست و افزود: شيوه فعلى ارتقا اعضاى هيات علمى بيشتر روى مقالاتى تنظيم شده است كه شايد با حوزه كاربرد داخلى و حل مسائل و مشكلات صنعت در داخل چندان همسو نباشد و در نتيجه حاصل تحقيقات تبديل به ثروت ملى نمى‌شود و اين جفاى آشكار به كشور و خود اساتيد است، چرا كه دانشگاهيان ما علاقه مند به نظام بوده و مى‌خواهند در راستاى حل مسائل و مشكلات صنعتى و حوزه كاربرد داخلى تحقيقات و فعاليت پژوهشى نمايند كه ‌بايد بستر آن را براى آنها فراهم كرد.

گفتنى است در اين ديدار رييس و اعضاى هيات رييسه دانشگاه خواجه نصير الدين طوسى با ارايه ديدگاه‌هاى خود آمادگى اين دانشگاه را در همكارى با ستاد وزارت علوم اعلام كردند.