مرکز رشد شريف صفحه نخست

مسابقه طراحى و ساخت دوچرخه هيبريد توسط معاونت علمى و فناورى رياست جمهورى

 دوره اول «مسابقات دانشجویی نوآوران انرژی و محیط زیست» با عنوان دوچرخه هیبریدی در تابستان سال جاری از سوی مرکز نوآوری و توسعه فناوری بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست معاونت علمی و فناوری رياست جمهوری برگزار می‌شود.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دکتر یدالله سبوحی، دبیر ستاد بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست، درباره برگزاری این دوره آموزشی گفت: مرکز نوآوری و توسعه فناوری بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست معاونت علمی و فناوری، برای تیم های برتر «نخستین دوره مسابقات نوآوران انرژی و محیط زیست» و تبدیل خلاقیت‌های آنان به فناوری، مدرسه تابستانه انرژی و کسب و کار برگزار می کند.
وی در ادامه بیان کرد: در «نخستین دوره مسابقات نوآوران انرژی و محیط زیست»، دانشجویان با تشکیل تیم های دانشجویی در راستای بهینه‌سازی مصرف انرژی و کاهش آلایندگی زیست‌محیطی به رقابت می‌پردازند و برای تیم‌های برتر و تبدیل خلاقیت آن‌ها به فناوری، دوره‌های آموزشی با عنوان «مدرسه تابستانه انرژی و کسب‌وکار» برگزار می شود.
سبوحی درباره برنامه‌های اجرایی این مدرسه یادآور شد: علاوه بر آموزش‌های تخصصی مرتبط با موضوع مسابقه، برنامه‌های دیگری ازجمله برگزاری دوره‌های کسب‌وکار و کارآفرینی و سایر مهارت‌های لازم نیز در مدرسه تابستانه انرژی و کسب‌وکار اجرا می‌شود.
دبیر ستاد بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست معاونت علمی و فناوری، تصریح کرد: تیم های منتخب بعد از طی این دوره آموزشی، ساخت نمونه صنعتی دستگاه خود را در یک فرصت سه ماهه آغاز می‌کنند و این مرکز طی فرصت سه ماهه، خدماتی نظیر مشاوره و راهنما، مکان اداری، رایانه، تأمین تجهیزات و قطعات ضروری را ارائه می‌دهد.
به گفته وی، بعد از گذشت این دوره، دستاوردها برای جلب سرمایه‌گذاران به معرض نمایش گذاشته می‌شود.

برگزاری مسابقه ساخت دوچرخه هیبریدی
سبوحی درباره برگزاری مسابقه ساخت دوچرخه هیبرید با بیان این‌که، این مسابقه برای ایجاد بستر خلاقیت و نوآوری درزمینه انرژی و محیط زیست است، درباره شرایط موردنیاز برای شرکت در مسابقه گفت: ایمنی دستگاه، اقتصادی بودن هزینه ساخت، قابلیت استفاده در خیابان‌های تهران با شيب بالا در مناطق شهری و روستايی کشور با توجه به محدودیت‌ها و قابلیت‌های آن، استفاده از انرژی دوچرخه‌سوار و انرژی‌های تجديدپذير و انرژی ناشی از تغيير شيب مسير، کم وزن بودن دوچرخه، تهیه دفترچه طراحی دستگاه، به همراه برآورد هزینه و جزئیات اجرایی وتوجه به نیازهایی از قبیل پارک و توقف، ازجمله شرایط مورد نیاز حضور در این مسابقه عنوان می‌شود.
دبیر ستاد بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست معاونت علمی و فناوری، با اشاره به برگزاری مسابقه ساخت دوچرخه هیبرید اظهار کرد: این مسابقه در سه مرحله اندازه‌گیری حداکثر سرعت توسط دستگاه تست، پیمودن مسیر با سطوح شیب‌دار، حداکثر استفاده از انرژيهای محيط و پیمودن مسیر مسطح بدون پا زدن برگزار خواهد شد.
سبوحی درباره ساخت دوچرخه ایده آل گفت: یک دوچرخه ایده آل باید دارای قابلیت پیمودن مسیر مسابقه در کمترین زمان، حداقل وزن و هزینه در مجموعه سیستم هیبرید و ایمنی بالا باشد تا بتواند نیازهای کاربران را به خوبی برطرف کند.
وی درباره جوایز تیم‌های برتراین مسابقه بیان کرد: شرکت در مدرسه تابستانی انرژی، عضویت افتخاری در مرکز نوآوری و توسعه فناوری ستاد بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست، ارائه گواهی‌نامه شرکت در مسابقات و یک‌سری جوایز ارزنده‌ ازجمله عناوین جوایز تیم‌های برتر این مسابقه است.

زمانبندی مسابقه:

آخرین مهلت ارسال طرح های اولیه: 20 شهریور 1394

برگزاری مسابقات و انتخاب طرح های برتر: 1 تا 10 مهر 1394

مهلت تحویل دستاوردها: 30 آذر 1394

روز نمایش دستاوردها: بهمن 1394

علاقمندان جهت کسب اطلاعات بیشتر با دبیرخانه جشنواره: 90-66085180 (داخلی 2225) تماس گرفته و یا به نشانی ceee.isti.ir مراجعه نمایند.